Jak przygotować się do biznesowej sesji zdjęciowej jeżeli chodzi o ubiór i wygląd?

Sesja biznesowa to dość ważne wydarzenie w naszym zawodowym życiu. Jeżeli dobrze się przygotujemy to z jej efekty będą procentowały latami, a komunikat jak wysyłamy w świat będzie budował solidną markę osobistą.

Nie ważne czy w takiej sesji jesteśmy jedną z kilku lub kilkunastu osób wraz, z którymi danego dnia bierzecie udział w sesji firmowej czy jest to Twoja indywidualna sesja.

Oczywiście są pewne standardy, których staramy się trzymać jeżeli dopasowujemy się do firmowego dress code’u natomiast istotne jest to abyśmy dalej pozostali sobą, tak jak będą nas widzieć na co dzień współpracownicy, koledzy z pracy czy klienci.

Każda branża rządzi się swoimi prawami, ale z biegiem lat coraz więcej firm pozwala na większy luz w ubiorze, więc nie bójmy się tego. Oczywiście granatowy garnitur i niebieska koszula to ponadczasowy standard, który jest i bezpieczny i bardzo elegancki. Możemy zawsze przełamać go nieco bardziej ‘szaloną’ poszewka czy ciekawymi okularami. Beżowe spodnie, brązowy pasek i biała koszula na pewno nas ‘odmłodzi’ bardziej niż poważny formalny wygląd.

Poniżej przedstawiam listę rzeczy na jakie fajnie byłby zwrócić uwagę przygotowując się do zdjęć, choć ponownie napiszę, warto patrzeć na to przez pryzmat swojej firmy jak i tego jaką jesteśmy osobą. Ubiór ma wzmacniać ten przekaz, a nie kreować nas na kogoś kim się nie czujemy.

Zestawienie to powstało przez lata praktyki, tysiące sfotografowanych osób i współpracę z kilkoma wybitnymi wizażystkami i stylistkami, których zawarte tutaj porady są nieocenione, a które będą Państwo mieli przyjemność spotkać podczas naszych wspólnych sesji.

Dla chcących realnych przykładów, można samemu w portoflio w galerii dotyczącej fotografii biznesowej ocenić jakie zestawienia dobrze się prezentują, zapraszam :)

 
 

Porady dla panów:

Garnitury/ marynarki - wybierajmy  gładkie – sugerowane będą kolory: grafitowy, antracyt, szary, granatowy, błękitny, ciemnobrązowy, śliwkowy, ciemnozielony. Najlepiej postawić na prostotę i klasykę. Ważne by wybierać ubrania dobrej jakości i odpowiednio dopasowane do figury. Unikajmy czerni, która za zdjęciach prezentuje się smutno i niekorzystnie (choć są zdjęcia gdzie będzie wskazana gdy np. chcemy uzyskać efekt mocnego skupienia uwagi na twarzy i fotografujemy się na czarnym tle). Jeżeli chcemy wykorzystać fasony z wzorem, wyglądają one również dobrze gdy np. krata jest szeroka, nie są to drobne wzorki, które interferują i przy mniejszych (formatowa) publikacjach mogą powodować problemy z zachowaniem szczegółów na zdjęciu.

Koszule - wybierajmy raczej eleganckie i klasyczne, najlepiej jednobarwne w kolorach: biel, błękit, jasna szarość, jasny róż,  Starajmy się unikać  kratek i prążków (interferują), jeśli już muszą jakieś być to ważne żeby nie były zbyt drobne. Koszula nie może być zbyt opięta, nie może być również za luźna (co jeszcze gorsze bo dodaje kilogramów), musi dawać swobodę ruchów i dobrze układać się pod marynarką. Dobrze mieć ze sobą przygotowane i wyprasowane co najmniej 2 sztuki.

Dodatki - stawiamy na zegarki, okulary.

Przy wybieraniu  dodatków do garnituru lub marynarki można jednocześnie łączyć maksymalnie trzy kolory i dwa wzory, nie więcej

Ogólne uwagi:

Wizyta u fryzjera czy barbera przed sesją to dobry pomysł, jest to jeden z niewielu elementów, którego właściwie nie możemy ‘uratować’ w postprodukcji, więc zadbajmy o to należycie.

 
 
 

 Porady dla pań:

Koszule / sukienki – wybierajmy gładkie, najlepiej w kolorach: jasna szarość,  granat, niebieski, grafitowy, fiolet, róż, błękit, zieleń, jasna żółć. Wzory powinny być stonowane i delikatne, aby niepotrzebnie nie odciągać uwagi od portretowanej osoby. Unikajmy czerni, która szczególnie przy twarzy daje smutny i dodający lat efekt (choć są zdjęcia gdzie będzie wskazana gdy np. chcemy uzyskać efekt mocnego skupienia uwagi na twarzy i fotografujemy się na czarnym tle). Warto również pamiętać, że biała koszula, jeżeli nie zostanie "ożywiona" jakiś kolorystycznym dodatkiem, będzie prezentować się nudno i szkolnie. Inna kwestia to krój każdej z rzeczy - oversize’owe ubrania dodają nam kilogramów i pomimo, że mamy różne ‘patenty’ jak kalmerkami spiąć je na sesji to materiału może być zwyczajnie za dużo.

Marynarki -  unikajmy czerni oraz zbyt fantazyjnych fasonów i wzorów na tkaninach, nadmiaru plastikowych guzików czy suwaków. Jeśli mamy na marynarce kratę, dobrze gdy będzie szeroka. Drobna powoduje różne problemy i może być zbyt dominująca. Inna kwestia to to, że na przykład dwurzędowe marynarki będą nas bardzo mocno opinały i dawały dominowały swoim ciężarem, a przy rozpięciu bardzo będą nas poszerzać. Stawiajmy jak te jednorzędowe, nawet jeśli nie mają opcji zapięcia na guzik.

Spódnice -  wybierajmy długość do kolan i łączmy z cielistymi rajstopami. 

Biżuteria - wskazany jest umiar zarówno w formie jaki i w ilości. Unikajmy dużej, masywnej i bardzo strojnej biżuterii, ponieważ na zdjęciach zaczyna niepotrzebnie świecić i odwraca uwagę. 

Fryzura - jest istotnym dopełnieniem stroju, na który zwraca się szczególną uwagę. Długość i kolor włosów, a także rodzaj uczesania, niosą silny przekaz niewerbalny. Fryzura wyrazista, ekstrawagancka, o zdecydowanym, intensywnym kolorze, świadczy o zdecydowaniu. Natomiast gładkie uczesanie, klasyczne cięcie i stonowana kolorystyka zbliżona do naturalnej to wyraz łagodności, spokoju i uporządkowania. Najlepiej kilka dni przed sesją zdjęciową wybrać się do fryzjera, by odświeżyć kolor, zniwelować odrosty czy podciąć grzywkę.

Ogólne uwagi:

Warto przygotować ubiór w jasnych tonacjach i w ciemnych aby mieć różne opcje. Czasami wybór tła już miał miejsce bądź jest dopasowany do firmowych standardów i możemy się zwyczajnie z tym tłem zlać mając marynarkę idealnie w tej szarości co tło :)

W trakcie sesji zawsze korzystniej mieć na planie więcej dodatków (poszetka, koszula, krawat, zegarek, okulary korekcyjne), które szybko można zmienić, czasem kolor lub wzór danego dodatku dobrze prezentuje się na żywo a zupełnie inaczej zachowuje się na zdjęciu, stąd sugestia, by zabrać ze swojej garderoby kilka sztuk dodatków więcej, abyśmy mieli większe pole manewru w trakcie sesji. 

Unikamy też inwazyjnych zabiegów na cerę tuż przed sesją. Jeśli chodzi o makijaż (w sytuacji gdy mamy wizażystkę na planie) to najlepiej przyjść w jak 'najmniejszym' aby praca nad makijażem wykonywanym do sesji miała jak najbardziej naturalną bazę co przyśpieszy i ułatwi pracę. Na pewno nie stosujemy żadnych kosmetyków rozświetlających, które potem mogą okazać się trudne do usunięcia, w krótkim czasie, a efekt ich obecności na zdjęciach to będą na przykład świecące się policzki.

Gdy na sesję umawiamy się bez udziału wizażystki, wtedy stosujemy naturalny dzienny / biurowy makeup bez rozświetlaczy choć oczywiście jeżeli ktoś maluje się mocno i to część jego wizerunku to nie musimy od tego odchodzić, ale na pewno, powtórzę, unikamy rozświetlaczy itp.