Od czego zależy wycena w fotografii produktowej / packshoty ?

 
 
 

Chyba jest to jeden z typów fotografii gdzie najbardziej możemy użyć nielubianego ‘to zależy…’

Ile kosztuje zdjęcie produktowe? Możemy powiedzieć, że to tak samo jakby w salonie samochodowym VW zapytać o to ile kosztuje samochód? Można mieć Up’a, albo Golfa R, albo Grand Californie, a co się dzieje z cenami gdy kupujemy 50 Passatów do firmy? Też się różni od ceny dla klienta indywidualnego.

To po ile te zdjęcia w końcu?

W dużym skrócie mógłbym napisać, że minimalny koszt zdjęcia produktowego u mnie to 60PLN netto, a średni około 100PLN netto. Czy jest to kwota jaką płaci każdy i zawsze? Nie, część płaci znacząco mniej, a część kilkukrotnie więcej.

Inna cena będzie dla klienta, który jest głównym graczem na swoim rynku i właśnie przygotowuje się do otworzenia sklepu online, gdzie musi skatalogować 3000 produktów, z czego część będzie miała kilka zdjęć. Sesja zajmie kilkadziesiąt dni zdjęciowych, ale w ciągu 8h wykonamy przy dobrej optymalizacji 150-200 produktów.

A inna dla rzemieślnika, który chce pokazać swoje dwa produkty i każdy będzie miał tylko dwa zdjęcia.

W rachunku ekonomicznym nie jest możliwe pracowanie za stawkę 60PLN dla tylko jednego ujęcia na sesji gdzie wokół tego mamy i rozstawienie sprzętu, przygotowanie produktu i postprodukcję. Fotografia produktowa to jak sprawnie zarządzana taśma produkcyjna w fabryce. Tutaj wolumen będzie nam gwarantował optymalne koszt per produkt.

Możecie Państwo przyjąć, że minimalna wartość zamówienia u mnie to 600PLN netto. Czy mając do wykonania kilka zdjęć nigdy nie uda nam się spotkać na sesji? Oczywiście, że się uda. Takie mikro zlecenia przeważnie dołączam do innych sesji aby zgrupować w jednym momencie te stałe pochłaniacze czasu.

Główne zmienne

Przechodząc do najbardziej klarownej rzeczy czyli wyliczanki - cena zależy od:

  1. Liczby produktów - im większa liczba produktów, tym więcej pracy i czasu trzeba poświęcić na zrobienie zdjęć, co wpływa na koszt, ale ten jednostkowy na jeden produkt spada

  2. Złożoności i wielkości produktu - produkty o bardziej skomplikowanym kształcie, fakturze czy chromowanym wykończeniu wymagają większej uwagi przy fotografowaniu, co wpływa na koszt. Inna zmienna to gabaryt. Gdy produkt ma małe rozmiary to w ciągu godziny można sfotografować ich więcej. Przy rozmiarach powyżej 1m bardzo dużo czasu i energii pochłania logistyka i całkiem inne podejście do oświetlenia produktu.

  3. Lokalizacji - i to nie jest pewne, że sesje u mnie będą tymi tańszymi niż u klienta. Czasami tyle samo czasu co na fotografowanie schodzi na przyjęcie dostawy produktów, rozpakowanie i spakowanie co na same zdjęcia. Wtedy warto zorganizować sesję na magazynie u klienta, która oprócz czasu może mieć dużo więcej zalet (szybsze konsultacje, opcja na podmianę konkretnego egzemplarza produktu)

  4. Stylu fotografii i efektu finalnego - w zależności od stylu, który wybierzemy:

    • możemy wybrać packshot bez cienia (wtedy albo uda sie produkt od razu tak sfotografować, albo będzie trzeba go ręcznie wycinać)

    • możemy wybrać z naturalnym cieniem

    • możemy wybrać zdjęcie nie tylko z cieniem, ale z całkowicie widocznym tłem co właściwie do minimum ogranicza postprodukcję

    • i dla każdego z tych powyższych opcji: czy potrzebujemy otrzymać jedynie pliki JPG czy zależy nam na PSD/PNG bez tła? Czasami można wybrać opcję JPG i tylko dla wybranych plików poprosić o szparowanie i przygotowanie wersji na baner czy inne graficzne publikacje.

  5. Czasu potrzebnego na obróbkę zdjęć - po wykonaniu zdjęć każde przechodzi proces obróbki. W zależności od tego w jakiej jakości jest wykonany produkt i do jak dużych publikacji będą przeznaczone zdjęcia, czas obróbki może znacząco się różnić.


Bardzo podobne informacje, wraz z przykładami, zawarłem też w video dotyczącym fotografii produktowej, który przygotowałem już jakiś czas temu, ale nadal jest aktualny i zachęcam do zapoznania się:

 

Jakich informacji potrzebuję aby przygotować dla Państwa indywidualną wycenę?

  1. Ilość produktów

  2. Wielkość

  3. Charakter (materiał, ogólny opis z czym mamy do czynienia), fajnie jeżeli w załączniku znajdzie się zdjęcie produktu wykonane chociażby komórką?

  4. Ile zdjęć powinno przypadać na produkt? Pojedyncze czy kilka?

  5. Czy wszystkie produkty będą dostępne w jednym terminie?

  6. Jaki miałby być efekt finalny (JPG czy wszystko w PNG), bez cienia czy z cieniem? Warto pokazać na zdjęciu przykładowym (od konkurencji, z Internetu itp.)na czym nam zależy?

  7. Kiedy produkty będą gotowe do zdjęć i na kiedy potrzebują Państwo gotowych plików

A zdjęcia produktowe w aranżacji?

Tak, takie też wykonuję i tutaj jeszcze dokładniej należy nakreślić styl jaki chcemy widzieć na zdjęciu. Być może przyda się inspiracja z Pinteresta czy Instagrama. W takich sesjach wykorzystujemy czasami studio i aranżacje w nim, czasami studia aranżowane, które same w sobie mają bardzo ciekawy wystrój + mnóstwo dodatków, a czasami musimy wynająć mieszkanie lub przestrzeń komercyjną, być może w sesji weźmie udział modelka, a zdjęcia wykonamy w plenerze.

O dziwo, często sam proces obróbki jest szybki, więc w dużym koszcie bazowym (miejsce, przygotowania, rekwizyty) możemy otrzymać dużo zdjęć.

Widząc jakie mamy składowe już się pewnie klaruje u Państwa wniosek, że takie zdjęcia warto realizować dla grupy produktów (chyba, że docelowo i tak będziemy mieli w ofercie te dwa czy trzy tylko), aby ograniczyć koszty i co równie ważne, zapewnić spójność między poszczególnymi produktami.

 

Podsumowanie

Najlepszym wyjściem gdy nie do końca wiemy jakie zdjęcia są nam potrzebne, bądź mamy mylne przekonanie o potrzebie wykonania bardzo dużej liczby ujęć na produkt jest dłuższa rozmowa. Jak w wielu kwestiach, najlepiej szczerze i w pełni przedstawić czego potrzebujemy i gdzie chcemy to wykorzystywać, a z pewnością czy to u mnie czy u innego doświadczonego fotografa produktowego dowiemy się, w którą stronę iść aby otrzymać optymalnie sfotografowane portfolio produktów, które będzie najlepiej pracowało na sprzedaż i budowę wizerunku profesjonalnej marki.

Zapraszam do kontaktu poprzez poniższe dane lub wysłanie formularza kontaktowego.

Łukasz Bera - Fotograf

tel. + 48 608 341 589

mail: foto@lukaszbera.com