Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa dla firmy?
O znalezieniu wspólnego języka i analizie potrzeb słów kilka, czyli też o tym, że czasami nie z każdym się dogadamy.
Po co w ogóle zlecamy jakieś działania fotograficzne?
Fotografia w firmie to potężne narzędzie. Zależnie od tego do jakich działań je wykorzystujemy możemy realizować takie cele z mniejszym bądź większym budżetem. Niezmiernie ważne jest aby niezależnie od wielkości projektu jaki przygotowujemy bardzo dobrze porozumieć się z jego wykonawcą. Analiza Państwa potrzeb powinna poprzedzić wycenę, a następujący po kosztorys powinnien uwzględniać wszystkie elementy bez niedopowiedzień, oraz powinniśmy znać precyzyjnie datę dostarczenia efektów. To tak w bardzo telegraficznym skrócie.
Dla mnie zadowolenie klienta stawiane jest wyżej ponad to czy będę w stanie w 100% zrealizować swoją wizję na dany projekt. Dopasowanie do Państwa potrzeb jest kluczowe, tak samo jak z racji doświadczenia, przedstawienie potencjalnemu klientowi optymalnych opcji.
Z racji tego, że fotografia dla firm opiera się głównie na kontakcie z ludźmi to kluczowe jest to czy zwyczajnie Państwo i ja będziemy czuli satysfakcję z tej współpracy. Jeżeli miałoby go nie być, bądź napotykalibyśmy co chwilę problemy w komunikacji czy w zrozumieniu wzajemnych zadań, potrzeb i wizji co do efektów to lepiej taką współpracę nawiązać z kimś innym. To będzie kluczowe dla zadowolenia z takich działań, zarówno dla efektów dla Państwa, jak i efektów dla fotografa w postaci zapłaconej faktury.
Niemniej przechodząc już do konkretów… oto kilka argumentów, które warto rozważyć przy wyborze fotografa dla firmy:
Doświadczenie i umiejętności: Ważne jest, aby upewnić się, że fotograf ma odpowiednie doświadczenie i umiejętności w zakresie, który nas interesuje. Jeżeli dana osoba wykonywała wyłącznie sesje portretowe w plenerze, a w weekend pracowała jako fotograf ślubny będzie miała cały zestaw bardzo różnorodnych umiejętności, które przydadzą się we współpracy z ludźmi. Jednak brak doświadczenia przy pracy w studio może położyć sesję biznesową zespołu gdyż tam całkiem inaczej operujemy światłem. Najlepiej przejrzeć portfolio fotografa, aby zobaczyć, jakie projekty już wykonał i jakie są jego umiejętności oraz poprosić o przedstawienie efektów podobnych sesji.
Styl: Ważne jest, aby styl fotografii pasował do wizerunku Państwa firmy. Niektórzy fotografowie specjalizują się w fotografiach klasycznych, podczas gdy inni preferują bardziej nowoczesne czy artystyczne podejście. Ważne aby referencje jakie mieliśmy w głowie podczas przygotowywania pomysły wyglądały podobnie pod kątem światła, jasności, kadrowania jak to co widzimy w portfolio fotografa.
Przystępność cenowa: Ceny za usługi fotograficzne mogą znacznie się różnić, dlatego warto upewnić się, że oferta fotografa odpowiada Państwa budżetowi. Jednak z racji tego, że czasami współpraca z fotografem z mniejszym doświadczeniem (i prawdopodobnie niższą ceną) może efektami zrazić Państwa zespół do kolejnych działań tego typu. Lub po prostu oszczędzając wydamy te środki dwa razy nie będąc zadowolonymi z efektów.
Dostępność: Często im bardziej doświadczony fotograf tym dłużej musimy czekać na zdjęcia. Część osób z tej branży natomiast wypełnia sobie kalendarz sesjami z dość krótką dostępnością, ale obróbka czeka na realizację wszystkich zdjęć. Warto zapytać o oba etapy aby wiedzieć czy finalnie jesteśmy się w stanie zmieścić w ramach czasowych jakie były założone.
Referencje i opinie: Zawsze warto przejrzeć opinie innych klientów, którzy korzystali z usług fotografa. Może być to wizytówka Google czy też poproszenie o referencje samego fotografa lub kontakt do osób koordynujących poprzednie sesje po stronie klienta.
Sprzęt i technologia: Fotografia komercyjna wymaga zaawansowanego sprzętu i techniki. Części rzeczy nie przeskoczymy artystycznym okiem. Tak samo jak braku zapasowego sprzętu nie naprawimi humorem. Zwłaszcza jak jesteśmy w środku sesji, w której zaangażowane jest kilkanaście bądź kilkadziesiąt osób.
Umowa: Przed podpisaniem umowy upewnij się, że wszystkie warunki są jasno określone. Fotograf powinien mieć swój standardowy draft dostępny dla klienta. Z drugiej strony mogą Państwo zaoferować umowę od swojego działu prawnego. Z doświadczenia wiem, że ten proces czasami bywa kilkuetapowy, ale warto go doprecyzować. Ponieważ umowy tworzymy na trudne okoliczności, licząc na to, że nie będziemy musieli z nich korzystać ;)
Przedstawiam też część informacji, które przygotwałem na podobne tematy:
Podsumowanie
W każdym razie, możemy przeanalizować wiele kwestii dotyczących wyboru fotografia do działań reklamowych czy wizerunkowych w naszej firmie, natomiast ostatecznie najbardziej powinno nam zależeć na wyborze takiej osoby, z którą będziemy mogli grać w otwarte karty, a sama rozmowa będzie odbywała się z humorem, w dobrej atmosferze.